CARİ E-FATURA KONTROLÜ

E-faturalar, e-fatura kullanıcılarına gönderilebilmektedir. e-Fatura kullanıcısı olmayan firmalara e-fatura gönderimi yapılamaz. E-Fatura gönderimi yaparken carilerinizin vergi kimlik numarasından kontrol edilip edilmemesi kullanıcı tercihine bırakılmıştır.

1- Öncelikle Carilerinizin e-Fatura Kullanıcı olup olmadığını öğrenmek için listenizi kontrol ediniz. Kayıtlı Kullanıcılar listenizi güncelleme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Listede carlerinizin vergi kimlik numaralarına göre filtreleme yapabilirsiniz. ( Filtreleme Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayınız )


Cari E-Fatura Kontrolü Tercihleri

E-Fatura gönderirken Carilerinizin GİB'e kayıtlı e-Fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol etmek için;

1- Logo tanımları, Firmalar kayıt listesinden ilgili firma kaydını açınız.

2- Firma kartı üzerinde bulunan "Cari E-Fatura Kontrolü" alanından istediğiniz tercihi belirleyiniz.

Kontrol Yapma: Fatura Gönderilirken Orkestra üzerindeki GİB Kayıtlı Kullanıcılar üzerinden herhangi bir kontrol yapılmaz. Carinin burada kayıtlı olmaması durumunda, e-Fatura gönderimi yapılırken kullanıcı hiçbir şekilde uyarılmaz.

Vergi Numarası: Fatura üzerindeki Vergi kimlik numarasına sahip Cari, GİB Kayıtlı Kullanıcılar listesinde kayıtlı ise e-Fatura sorunsuz bir şekilde gönderilir. Carinin listede bulunmaması durumunda kullanıcı uyarılır.

Vergi No + Posta Kutusu: Fatura üzerindeki Vergi kimlik numarasına sahip Cari,  GİB Kayıtlı Kullanıcılar listesinden hem vergi numarası ile hemde Posta kutusu ile kontrol edilir. Her ikisinin de uyuşması durumunda fatura gönderilir.


Seçilen Tercihe Uygun Kayıt Olmaması

Vergi Numarası Kontrolü yada Vergi No + Posta Kutusu Kontrolü seçilen uyarlamada, fatura üzerinde bulunan vergi numarasına sahip kullanıcı bulunmaması durumunda aşağıdaki hata ile kullanıcılar uyarılmaktadır.